BLOG Moniky White: Antverpy – kosmopolitní město avantgardní módy a skvělé gastronomie
Antverpy podle Moniky White rozhodně stojí za prodloužený víkend. Kromě atmosféry přístavního města, které bylo známé již od středověku jako centrum diamantového průmyslu, vás okouzlí kosmopolitní architektura, vyhlášený trh Mercado a skvělé restaurace, které propojují gastronomii s designem na vysoké úrovni. Kromě Rubense zde pobývala spousta jiných inspirativních osobností. A hlavně: město žije módou!
Do vlámských Antverp máme perfektní spojení: stačí letět do Bruselu a odtud jet půl hodiny vlakem. Vystoupíte na jednom z nejhezčích nádraží, navíc v centru města. Impozantní výzdoba nádraží přesně odráží esenci Antverp – nejstaršího a nejdůležitějšího centra obchodu s diamanty naší planety. Díky tomu tento obrovský přístav byl už od středověku symbolem bohatství vlámských zemí a pomyslným centrem, kde se míchaly četné kultury. Kosmopolitní duch je cítit také z architektury, která mně osobně vzdáleně připomíná New York: Staré cihlové budovy s velkými okny a kovovými prvky jsou také dost vysoké, a zatímco jejich spodní část byla určena ke komerčním účelům, často to byly sklady, vrchní část byla obytná. Dnes se tedy ideálně hodí na lofty, industriálně chic obchody a restaurace.
Módní avantgarda, Antwerp Six a Martin Margiela
Na rozdíl od Bruselu jsou Antverpy městem módy. Cítíte to všude. Lidé jsou dobře oblečeni, butiky jsou na první pohled zajímavé, v hotelu dostanete zdarma Shopping Guide města. Sídlí zde slavná Královská akademie výtvarných umění, jejíž absolventi koncem 80. let dobyli svojí avantgardní módou světová přehlídková mola. Jejich poznávacím znamením byla černá barva a geometrické siluety. Jména jako Dries Van Noten, Dirk Bikkembergs, Ann Demeulemeester, Dirk Van Saene, Walter van Beirendonck a Marina Yee skoro nikdo nedovedl správně vyslovit, a tak si začali říkat Antverpská šestka (Antwerp Six). Paradoxně dnes velmi slavný belgický návrhář Martin Margiela ke známé šestce nikdy nepatřil, i když vystudoval stejnou školu a patří k nejvíce inovativním módním tvůrcům. Nová generace módních návrhářů studuje v Antverpách v budově, kde zároveň sídlí i MoMu, Mode Museum. Ale pozor, budova zrovna prochází rekonstrukcí a bude znovu otevřená veřejnosti až v roce 2020.
Originální módní butiky a koncept story
Centrum města je rozděleno na několik čtvrtí, které mají velmi odlišný charakter. Fashion distrikt – Modewijk – je na jih od historického centra a najdete zde opravdu vše od Chanelu, přes Zaru až po malé butiky zaměřené na místní mladé návrháře. Já osobně mám ráda menší butiky soustředěné kolem Botanické zahrady jako je třeba místní značka Rue Blanche nebo úžasný obchod s botami Cocodrillo. Rue Blanche prodává šaty, kterým z mého pohledu objektivně nelze odolat! Úplně unikátní zážitek jsou concept story kolem ulice Kloosterstraat míchající bleší trh, současný design, luxusní módu či bio parfémy dle uvážení a momentální inspirace majitele obchodu. Vznikají tak bizarní kombinace vycpaného leoparda s italskými lodičkami a vinylovými deskami. V jiném zas vidím skvělé knížky, keramiku ze 70. let a pánské ponožky všech barev. Tento typ obchodů v takovém množství neznám v žádném evropském městě. Mimochodem, koupila jsem si tam v butiku Monday (https://www.cityzine.be/hotspot/monday) paměti Iris Apfel – majitelka je přímo objednává z USA – pro mě nepředstavitelná věc z hlediska rentability. Obchody jsou v této čtvrti otevřené i v neděli, kdy zde panuje příjemná uvolněná atmosféra. Pro milovníky módy a designu je takřka povinnost vidět butiky Ann Demeulemeester a Dries Van Noten.
Další slavní rodáci – Rubens a Axel Vervoordt
V Antverpách prožil většinu svého života jeden z nejslavnějších malířů, Peter Paul Rubens, a tak rozhodně stojí za to navštívit jeho dům (https://www.rubenshuis.be/en). Pochází odtud i můj oblíbený guru wabi-sabi stylu, designér Axel Vervoordt, který má v Antverpách několik pozoruhodných projektů: Jednak můžete navštívit zajímavé výstavy v jeho nadaci (http://www.axel-vervoordt.com/en/home), ale pozor, je nutné se dopředu objednat! Dalším projektem je jeho Kanaal (http://www.kanaal.be/en): Axel skoupil celou ulici, kterou s pomocí svého týmu architektů mění v nevšední místo k bydlení podle jeho estetické filozofie, která promítá východní filosofii do západního životního stylu. Pokud milujete japonskou gastronomii, doporučuji zavítat do krásné restaurace Roji (http://roji.be/), jejíž interiéry Axel Vervoordt navrhnul v duchu wabi-sabi. Aperitiv u velkého otevřeného krbu je jedinečným zážitkem.
Přístavní hip čtvrť Eilandje a Muzeum MAS
Z bývalého přístavního skladiště vyrostlo moderní interaktivní muzeum MAS (https://www.mas.be/en), které úplně změnilo osud čtvrti. Antverpy se víc otevřely k moři a v bývalé vykřičené čtvrti, kterou jsem se bála před pár lety projít, jsou dnes drahé lofty a hipsterské restaurace s výhledem na marinu. Z budovy MAS navíc budete mít krásný výhled nejen na přístav, ale i na celé město. Skvělá architektura v okolí – například Havenhuis Zahy Hadid a spousta zajímavých kaváren určitě podpoří image Antverp jako novátorského města.
Kam za gastronomickými zážitky
Do Antverp jezdím pravidelně každý rok, protože tam osobně vybírám kolekci vánočních ozdob pro svoje obchody. A pokaždé musím říct, že se zde skvěle najím. Celkově Belgičany považuji za požitkáře – možná je to způsobené jejich špatným počasím, které je nutí se více soustředit na to, jak si zpříjemnit život v interiéru. Proto mají tak skvělou kuchyni, jídlo i pití, a je pro ně důležitý interiérový design.
Gastronomické putování je ideální zahájit na trhu Mercado ( http://www.super-mercado.be/) blízko katedrály a obdivovat všemi smysly trh nabízející čerstvé potraviny všech možných barev a chutí. Moji obchodní partneři mne tentokrát pozvali do GraanMarkt13 (https://graanmarkt13.com/about) -světově proslulý koncept store s prvotřídní restaurací a galerií pod jednou střechou v centru města. Ráda se také vracím do rybárny Fiskebar (https://fiskebar.be/), ideálně umístěné pokud hledáte úlovky kolem Kloosterstraat. Ve čtvrti kolem přístavu doporučuji slavnou restauraci Ras, ze které je úžasný výhled na vodu.
A pak je tu samozřejmě Jane (https://www.thejaneantwerp.com/), jedna z nejkrásnějších restaurací na světě, vytvořená z bývalé kaple světově proslulým architektem Piet Boonem. Nicméně momentálně se do restaurace objednává 3 měsíce dopředu, takže spontánní návštěvy nedoporučuji…
Dokonalé zahrady
Vlámové jsou podobně jako Holanďani milovníci zahrad. Ráda chodím do Botanické zahrady v centru města, která je zaměřená na městské trvalky. Často se také vracím ke knize o městských zahradách napsané vlámskými zahradními architekty, které jsem potkala v Portugalsku: Groen in de stad od Barta Haverkamp a Pietera Croes.
Myslím, že je dobré vystoupit z cestovatelských stereotypů Londýn –Paříž – Řím a dát šanci právě Antverpám, které určitě nadchnou všechny bonvivány a milovníky avantgardní módy. Jediné mínus – počasí. Buďte proto vybaveni na déšť a vítr za každého ročního období!
Objektivem Moniky White: